Każdy z nas - kobiety, mężczyźni, a także dzieci (powyżej 6 roku życia) mogą czerpać z jogi korzyści zdrowotne i duchowe. Badania prowadzone w różnych miejscach na świecie dowodzą również, że średnia życia osób praktykujących jogę jest wyższa niż u osób jej niepraktykujących.
Joga nie tylko oczyszcza ciało i umysł (praca z ciałem pomaga uwolnić napięcia związane ze stresem, a umiejętny oddech oczyszcza ciało z toksyn w 70%), ale też zmienia świadomość, dzięki czemu inaczej postrzegamy problemy i sytuacje, jakie nas spotykają.
Czy zauważyłaś(eś) kiedyś, w jaki sposób oddychasz, kiedy jesteś zdenerwowana(ny)?
Czy obserwujesz swój oddech, kiedy jesteś szczęśliwa(wy)?
Jak myślisz, co dzieje się z oddechem, kiedy jesteś przygnębiona(ny)?
Polecam, by obserwować (żyć świadomie), jak każdy ten stan odmiennie wpływa na rytm oddechu. Niestety w szkole nie uczą nas wiedzy o oddechu, a oddech to życie. Zastanów się przez moment, z jakich źródeł w życiu czerpiesz. Pożywienie – bez niego śmiałkowie potrafią wytrwać nawet 40 dni, sen – już po trzech dobach jego braku nasz umysł szaleje, jesteśmy wyczerpani, a oddech? Człowiek opuszcza ten świat, gdy nie oddycha dłużej niż 3 minuty. Czy nie jest to największy i najlogiczniejszy dowód na to, jak bezcenny jest nasz oddech?
Mało tego, gdy się głębiej zastanowisz, to nie tylko emocje „robią, co chcą” z naszym oddechem. MY możemy naszym oddechem wpłynąć na stan umysłu. To cała tajemnica oddechu. Kiedy spokojnie i głęboko oddychasz (tak jak w przypadku uczucia szczęścia), możesz wywołać w sobie taki stan. Stan głębokiej wewnętrznej ciszy, za którą w dzisiejszych czasach tak wielu z nas tęskni. W chaosie dnia codziennego możesz oddychać w taki sposób wszędzie. Jadąc autem, w tramwaju, za biurkiem w pracy, gdziekolwiek... Nic i nikt nie stoi na przeszkodzie! Wybór należy do Ciebie. Nie bez powodu na zachodzie joga stała sie tak popularna. Zanim podejmiesz decyzję, przyjdź choć jeden raz na zajęcia, doświadcz tego rodzaju ruchu, oddechu, relaksu i zdecyduj wtedy, kiedy tego posmakujesz sam(a).
Efekty nie pojawią się po pierwszych zajęciach, to zdecydowanie dłuższy proces, niemniej zapewne kiedy trafisz na dobrego nauczyciela jogi, już po tej pierwszej lekcji poczujesz się spokojniej, bardziej naturalnie. Taka sesja przybliży Cię do Twojej prawdziwej natury, pełnej łagodności, wrażliwości, empatii... Sama kiedyś byłam osobą bardzo mocno zestresowaną, nie umiałam wyrażać swoich uczuć, często czułam się zagubiona. Dziś po 10 latach codziennej praktyki inaczej postrzegam sytuacje, które mnie spotykają, inaczej radzę sobie z „problemami”. Jest we mnie wielkie pragnienie, by dzielić się tym z jak największą liczbą osób, dlatego cieszyłabym się, gdyby choć jedna osoba czytająca ten artykuł zastanowiła się nad tymi pytaniami i poszukała odpowiedzi w sobie, a dzięki temu jakość jej życia zmieniłaby się na dobre.
Zalety jogi wpływające na organizm:
» Ciśnienie krwi: Regularne praktykowanie jogi pozwala obniżyć ciśnienie krwi i utrzymać je na normalnym poziomie poprzez lepsze ukrwienie i dotlenienie organizmu.
» Ból: Osoby praktykujące jogę mają wyższą tolerancję na ból. Poza tym joga w znacznym stopniu zmniejsza lub nawet całkowicie niweluje różne bóle pleców, bóle przewlekłe, bóle karku itp.
» Choroby przewlekłe: Joga zapobiega i eliminuje różne przewlekłe choroby kobiet i mężczyzn.
» Choroby serca: Praktykowanie jogi uspokaja organizm, dzięki czemu doświadczamy mniej stresu. Mniej stresu w połączeniu z obniżeniem ciśnienia chroni nas przed chorobami układu krążenia. Poprawienie krążenia krwi i większe spalanie tłuszczu poprzez wykonywanie ćwiczeń (asan) powoduje obniżenie cholesterolu.
» Alzheimer: Joga podnosi poziom GABA (kwas γ-aminomasłowy). Niski poziom GABA powoduje Alzheimera.
» Cukrzyca: Joga stymuluje produkcję insuliny i zmniejsza stężenie glukozy, co jest wskazane dla diabetyków.
» Choroby żołądkowo-jelitowe: Praktykowanie jogi powoduje polepszenie pracy układu pokarmowego.
» Metabolizm: Joga przyspiesza metabolizm, zmniejsza apetyt, dzięki czemu pomaga kontrolować wagę.
Zalety jogi wpływające na umysł:
» Redukcja stresu: Dotyczy to w szczególności kobiet, które są zwykle mniej odporne na stres niż mężczyźni. Coraz więcej lekarzy zaleca swoim pacjentom praktykowanie jogi, ponieważ poprawia ona koncentrację, ułatwia skupienie się i zwiększa odporność na stres.
» Niepokój i depresja: Joga uczy prawidłowego oddychania, które pomaga w znacznym stopniu zmniejszyć niepokój i uwolnić się od negatywnych odczuć i myśli, które zwykle wywołują depresję.
» Złość: Praktykowanie jogi jest jedną z najlepszych metod zredukowania i kontrolowania złości. Regularne ćwiczenia pozwalają na szczęśliwe i bezstresowe życie.
» Koncentracja: Joga w krótkim czasie zwiększa koncentrację i motywację u osób ją praktykujących. Umiejętność koncentracji pozwala osiągać lepsze wyniki w życiu prywatnym oraz zawodowym.
» Pamięć: Joga stymuluje krążenie krwi, zwłaszcza w mózgu, co powoduje obniżenie stresu, poprawienie koncentracji, a to z kolei ma wpływ na lepszą pamięć.
Duchowe zalety jogi:
» Duchowe połączenie: Joga pomaga stworzyć więź pomiędzy ciałem, umysłem a duchem.
» Wewnętrzny spokój: Praktykowanie jogi jest jedynym ze znanych sposobów na szybkie i lepsze osiągnięcie wewnętrznego spokoju. Wewnętrzny spokój pomaga w wielu aspektach życia, między innymi w podejmowaniu skutecznych decyzji nawet w poważnych okolicznościach.
» Cel życia: Joga jest prostą metodą ćwiczeń, które korzystnie wpływają na naszą kondycję psychiczną i fizyczną, jak również pozwalają nam osiągnąć wewnętrzny spokój. To wszystko pomaga znaleźć cel w życiu i prowadzić zdrowe, długie i szczęśliwe życie.
ELKA KRZYŻANIAK-SMOLIŃSKA
Centrum Szczęśliwego Człowieka „Energia“