Właściwości soku z malin
Sok z malin to nie tylko orzeźwiający i pyszny sposób na ugaszenie pragnienia. Oprócz doskonałego smaku, jest także skarbnicą witamin i substancji mineralnych, które korzystnie wpływają na naszą odporność i samopoczucie. Warto pić go szczególnie w sezonie wzmożonych infekcji i przeziębień.
Dobroczynne działanie owoców maliny znane i doceniane były już w czasach starożytnych - około 370 lat p.n.e. Do leczenia wykorzystywali je wówczas Grecy i Rzymianie. Malinę jako roślinę uprawną po raz pierwszy opisał Palladiusz w VI w. n. e. Wysokość krzewów maliny właściwej (Rubus idaeus L.) może sięgać nawet 2 metrów.
Maliny - prawdziwa skarbnica zdrowia
Maliny to owoce charakteryzujące się wysoką zawartością witamin, składników mineralnych i substancji odżywczych. Znajdziemy w nich przede wszystkim:
Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i napotne po maliny sięgamy zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym, kiedy szczególnie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju infekcje. Kwas elagowy zawarty w malinach wykazuje działanie przeciwwirusowe, dzięki czemu owoce te pomagają skrócić czas trwania infekcji oraz wspierają organizm w walce z chorobą. Ze względu na zawartość potasu, magnezu i fosforu, maliny wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Maliny są także cennym źródłem błonnika, pektyn i substancji śluzowych - dzięki temu pomagają regulować pracę układu pokarmowego. Co ciekawe, najnowsze badania sugerują, że ketony malinowe zawarte w malinach mogą wpływać hamująco na proces odkładania tkanki tłuszczowej w organizmie oraz przyspieszać przemianę materii - w konsekwencji pomagając w procesie odchudzania. Dobrą wiadomością dla osób przebywających na diecie odchudzającej może okazać się również fakt, że maliny to owoc niskokaloryczny - w 100g zawiera około 52 kcal. Można je zatem bez obaw włączyć do swojego codziennego jadłospisu.
Zdrowy i prosty przepis na sok z malin bez dodatku cukru
Sok z malin bez problemu przygotować możemy we własnej kuchni bez pomocy skomplikowanego sprzętu. Do jego przygotowania potrzebować będziemy około 1 kg owoców.
Sposób przygotowania:
- Świeże maliny opłucz dokładnie z każdej strony pod bieżącą wodą, następnie osusz np. za pomocą ręcznika papierowego.
- Umyte i osuszone owoce przełóż do dużego i głębokiego naczynia.
- Rozgnieć całość na miazgę przy pomocy tłuczka do ziemniaków.
- Odcedź powstały sok i przelej go do garnka.
- Całość gotuj przez około 5-6 minut w temperaturze 80 stopni.
- Gotowy sok z malin przelej do wcześniej wyparzonego słoika, zakręć szczelnie pokrywę i obróć do góry dnem.
- Tak przygotowany słoik umieść w garnku i zalej go wodą na około 3/4 wysokości słoików.
- Gotuj przez 30 minut, po czym wyjmij słoik i odstaw go na ściereczkę (do góry dnem) na kolejne 30 minut.
Tak przygotowany sok z malin może być przetrzymywany w domowej spiżarni nawet 12 miesięcy. Idealnie nada się jako dodatek do herbaty, może być również pity samodzielnie.
Oprócz soku możesz przygotować także odwar z malin - około 30 g malin zalej 200 ml wrzątku. Zalane w ten sposób maliny trzymaj pod przykryciem przez około 15 minut. Po tym czasie napój jest gotowy do spożycia.
Czy liście malin mają również właściwości zdrowotne?
Liście malin posiadają właściwości przeciwskurczowe i ściągające. Znajdują swoje zastosowanie podczas leczenia biegunek, łagodzą stany zapalne jamy ustnej, gardła i krtani. Stosuje się je również przy nieżytach żołądka i zaburzeniach trawienia. Świeże liście malin zbierać można przez całe lato, aż do jesieni. Suszone kupimy natomiast w sklepach zielarskich. Świeże liście możemy wykorzystać jako składnik domowego smoothie lub soku, suszone najlepiej przeznaczyć do przygotowania naparu lub odwaru stosowanego zewnętrznie (np. na zmiany skórne w przebiegu trądziku lub do płukania gardła).
Maliny w kosmetyce
Maliny dość powszechnie wykorzystywane są również jako składnik wielu kosmetyków. Znajdziemy je między innymi w peelingach do ciała i ust, masłach, pomadkach, kremach nawilżających, olejkach do masażu. Branża kosmetyczna w swoich produktach wykorzystuje nie tylko wyciągi z samych owoców, ale także pestki czy olej w nich zawarty. Olej z pestek malin zawiera w składzie kwasy Omega-3 i Omega-6 oraz witaminę A i E. Jest silnym antyoksydantem, wspomaga odbudowę bariery hydrolipidowej skóry, nawilża - nie pozostawiając jednak tłustej warstwy i nie zatykając porów skóry. Wspomaga produkcję podstawowych białek tkanki łącznej skóry - kolagenu i elastyny, ma więc także działanie przeciwzmarszczkowe. Ze względu na właściwości regenerujące i przeciwzapalne może być stosowany przez osoby walczące z trądzikiem. Jego zawartość w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy delikatnie rozjaśnia skórę i pomaga zmniejszyć przebarwienia. Idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień.
Bibliografia
- Kuźnicka B., Dziak M., Zioła i ich stosowanie. Historia i współczesność, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1987, s. 108-109.
- Pat. C., Wielka księga soków, Wydawnictwo Laurum, 2019, s. 177.
- Baranowska A., Radwańska K., Zarzecka K. i wsp., Właściwości prozdrowotne owoców maliny właściwej (Rubus ideus L.). Probl. Hig. Epidemiol., 2015, 96 (2): 406–409.