Zanieczyszczenia, które unoszą się zwłaszcza nad większymi miastami to dymy z kominów domów, fabryk oraz spaliny i mgła. Połączenie to nazwane zostało smogiem i staje się coraz większym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Skład smogu zawiera niebezpieczne związki chemiczne, w tym tlenek siarki i tlenek azotu. Na mapie smogowej można zaobserwować, że w wielu miejscach stężenie tych związków przekracza dopuszczalne normy. Jaki wpływ na nasze zdrowie ma smog?
Jak powstaje smog?
Smog to skutek połączenia powietrza z zanieczyszczeniami, które powstają poprzez działalność człowieka. Przyczyniają się do tego między innymi: zanieczyszczenia z kominów fabrycznych, wzrastająca ilość samochodów na drogach, opalanie mieszkań węglem i drewnem oraz innego rodzaju paliwami stałymi, w tym zwłaszcza śmieciami, które nie są przeznaczone do utylizacji w piecu. Wpływ na smog ma również klimat, pogoda i umiejscowienie danego miasta: trudniej pozbyć się zanieczyszczeń z miejscowości leżącej w kotlinie, gdzie wiatr nie ma możliwości rozrzedzenia smogu. Zaobserwowano także tak zwany smog napływowy, który rozprzestrzenia się z większych miast na inne niezanieczyszczone jeszcze obszary, co jest bardzo problematycznym zjawiskiem, którego nie sposób powstrzymać.
Wpływ smogu na zdrowie
Już krótkotrwałe wdychanie zanieczyszczeń może u zdrowej osoby spowodować: stany zapalne, podrażnienia krtani, tchawicy, spojówek, złe samopoczucie, osłabienie, a nawet spadek tolerancji wysiłku fizycznego czy przemijające, łagodne stany zapalne płuc. Natomiast długotrwała ekspozycja na smog może przynieść już bardziej poważne konsekwencje dla zdrowia. Wieloletni kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może powodować powstawanie złośliwych nowotworów takich jak: rak płuc, zatok, nerek, czy nowotwory powstałe w jamie ustnej, przełyku i krtani. Ponadto w konsekwencjach zdrowotnych wymienia się również choroby serca, w tym zawały, negatywny wpływ na rozwój płodu i cały przebieg ciąży, podrażnienia skóry i oczu oraz wiele innych niepożądanych skutków zdrowotnych.
Jak się chronić?
Można zmniejszyć wpływ zanieczyszczeń z powietrza na nasze zdrowie stosując kilka poniższych zasad: dobrze jest ograniczać przebywanie na zewnątrz wieczorami i w porze nocnej, ponieważ wtedy stężenie pyłów jest znacznie większe, a także unikać opuszczania domu w dni, kiedy przekroczone są normy zanieczyszczeń - można wybrać aktywność fizyczną w zamkniętych pomieszczeniach na przykład na basenie czy siłowni. Wietrzenie pokoi należy przeprowadzać rano, kiedy powietrze jest jeszcze dość czyste. Można również rozważyć zakup maseczki antysmogowej - jednak należy wybierać takie z odpowiednim certyfikatem i dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. koniecznie trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów! Dobrze sprawdzi się wprowadzenie odpowiedniej i zbilansowanej diety: niektóre składniki takie jak warzywa i owoce, a także pestki i oleje zmniejszają negatywny wpływ smogowych zanieczyszczeń na ogólne funkcjonowanie organizmu.
Smog jest jednym z najpoważniejszych problemów cywilizacyjnych naszych czasów. Być może na co dzień nie odczuwamy jego skutków, jednak w długoletniej perspektywie może on przynieść negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Warto wprowadzić działania mające na celu zmniejszenie wytwarzania zanieczyszczeń, aby przyczyniać się do zmniejszenia emisji spalin przedostających się do powietrza.