Jak rzucić palenie? Terapia Łączona pomaga!
Od jutra. Od poniedziałku. Po wakacjach. Po Nowym Roku. Czy Ty też chcesz rzucić palenie, a po raz kolejny przesuwasz datę w kalendarzu? Jeśli tak, mamy dla Ciebie ważne informacje, które mogą Ci pomóc rzucić palenie na dobre.
Podejmij wyzwanie
Chcesz rzucić palenie, by zadbać o swoje zdrowie, a może myślisz o innych? Masz dosyć poczucia, że palenie Cię ogranicza? Każdy powód jest dobry, by podjąć wyzwanie. Twoja decyzja to pierwszy krok do sukcesu!
Rzucam palenie – od czego zacząć?
Będzie Ci łatwiej, jeśli się przygotujesz. Przemyśl swoją strategię rzucania palenia. Wolisz przestać od razu, czy chcesz stopniowo ograniczać ilość papierosów? Ile czasu sobie dajesz? W jaki sposób odwrócisz uwagę od chęci zapalenia? Jak chcesz podziękować sobie za to, że się uda? Zaplanuj wszystko, by wytrwać w swoim postanowieniu.
Aby zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu, możesz skorzystać ze znanych form terapii. Opowiemy o nich za chwilę, ale najpierw kilka słów o tym, dlaczego silna wola tak często potrzebuje wsparcia.
Palę, bo lubię…
… bo znajomi też palą, mam stresującą pracę, tak lepiej mi się myśli, boję się, że przytyję. To najczęstsze powody, dla których odkładamy decyzję o rzuceniu palenia. Wiele osób mówi także wprost – palę, bo nie potrafię przestać. Dlaczego tak się dzieje? Z czego wynika tak silna chęć zapalenia?
Zawarta w papierosach nikotyna jest substancją uzależniającą. Badania potwierdzają jej wpływ na tzw. układ nagrody znajdujący się w naszym mózgu. Mechanizm uzależniania się od nikotyny jest stopniowy, z czasem jednak palenie z ciekawości czy „dla przyjemności” stopniowo zamienia się w nawyk i po prostu fizyczną konieczność.
Nagłe ograniczenie lub odcięcie „dostaw” nikotyny może wywołać przykre objawy związane z jej odstawieniem, takie jak niepokój, drażliwość, problemy ze snem, koncentracją czy uwagą. Objawy te – lub obawa przed nimi – bardzo często utrudniają rzucanie palenia. Czy można tego uniknąć? Dowody wskazują, że tak!
Nikotynowa Terapia Zastępcza (NTZ)
Polega na dostarczaniu organizmowi nikotyny w sposób kontrolowany, w kilku etapach i coraz mniejszych dawkach, aż do uwolnienia się od uzależnienia. W ten sposób łatwiej jest przebrnąć przez najtrudniejsze dla większości osób początki rzucania palenia.
Nikotynowa terapia zastępcza znajduje się na pierwszym miejscu wśród metod polecanych choćby przez słynną Klinikę Mayo, w której uwalniają się ze swych nałogów największe gwiazdy Hollywood. Co ciekawe, szanse na rzucenie palenia tą metodą zwiększają się jeszcze bardziej w przypadku Terapii Łączonej.
Podwójna siła Terapii Łączonej Nicorette®
Terapia Łączona Nicorette® to w skrócie: plaster plus spray, guma lub tabletka. Już nie jeden, a dwa produkty wspierają Twój organizm w walce z uzależnieniem i trudnymi do pokonania nawykami. Jak to działa?
Nikotynowe plastry Nicorette® przez cały dzień utrzymują poziom nikotyny we krwi na odpowiednim poziomie, eliminując uciążliwe objawy związane z odstawieniem tytoniu. Pamiętaj, by wybrać odpowiedni plaster w zależności od ilości wypalanych papierosów.
Gdy jednak mimo to masz ochotę zapalić, sięgasz po spray, gumę albo tabletkę Nicorette®, które działają błyskawicznie i pomagają natychmiast uciszyć głód nikotynowy.
Dlaczego Terapia Łączona aż 2-krotnie zwiększa szanse na rzucenie palenia1?
Nawet ¾ osób, które samodzielnie rzucają palenie, „poddaje się” już w pierwszym tygodniu od początku wyzwania2. Terapia Łączona pomaga zapanować nad chęcią sięgnięcia po papierosa w momentach, gdy silna chęć zapalenia przesłania Ci inne myśli.
Tak, jak w przypadku innych uzależnień, ochota na papierosa pojawia się zwykle w sytuacjach, kojarzonych wcześniej z paleniem. Poranna kawa, przerwa na lunch, impreza z przyjaciółmi wyzwalają chęć, by zapalić. Podobnie dzieje się wtedy, gdy dopada Cię stres.
Efektywność Terapii Łączonej Nicorette® wynika z całościowego podejścia do procesu zrywania z nałogiem. Plastry nikotynowe Nicorette® działają długo – około 16 godzin – pomagając Ci przetrwać kolejne dni bez papierosa. Spray, guma czy tabletki to dodatkowe wsparcie, z którym łatwiej pokonasz chęć zapalenia i nie skusisz się na „jednego” w krótkiej chwili słabości.
O Terapii Łączonej Nicorette® pomyśl zwłaszcza w sytuacji, kiedy dużo palisz lub masz za sobą nieudane próby z użyciem jednego produktu nikotynowej terapii zastępczej (NTZ) lub innej terapii.
Kilka innych tricków
Jak jeszcze możesz sobie pomóc i rzucić palenie? Przede wszystkim uwierz w siebie i daj szansę innym. Poinformuj o swojej decyzji rodzinę i przyjaciół. Poproś, by Cię wspierali. Idź pobiegać, pomedytuj albo posprzątaj – aktywność fizyczna pomoże Ci odwrócić uwagę od chęci zapalenia papierosa. Podobnie jak intensywny wysiłek, mogą zadziałać różnorodne techniki relaksacyjne.
Motywuj się do zdrowszego życia, zadbaj o dietę i spokojny sen. Pamiętaj, że już wkrótce przyjdzie dzień, w którym poczujesz się dobrze bez papierosa.
Podejmij wyzwanie i zacznij rzucać już dziś!
Jest wiele powodów, dla których warto podjąć wyzwanie i rzucić palenie. Podziękuje Ci Twój organizm, który rozpocznie intensywny proces regeneracji. Odetchną Twoi niepalący bliscy i znajomi. A Ty bardziej uwierzysz w swoją siłę i możliwości, gdy uwolnisz się od ograniczającego nałogu.
Jak rzucić palenie? Jak najszybciej.
Palenie można i warto rzucić każdego dnia, jeśli jednak potrzebujesz specjalnej okazji, już 31 maja obchodzimy kolejny Światowy Dzień Bez Papierosa. Tego dnia miliony osób zastanawiają się, jak rzucić palenie. Ty już to wiesz, dlatego na pewno Ci się uda.
Życzymy wytrwałości i powodzenia!
Referencje:
1. 2x większa skuteczność niż placebo; A.H Maseeh, G., „A Review of Smoking Cessation Interventions” MedGenMed. 2005; 7(2): 24.Published online 2005 Jun7: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1681582/
2. Hughes JR, Keely J, Naud S. Shape of the relapse curve and long-term abstinence among untreated smokers. Addiction. 2004 Jan; 99(1):29-38. Review.
SIL
NICORETTE CLASSIC GUM1
Jedna guma do żucia, lecznicza zawiera jako substancję czynną 10 mg lub 20 mg kompleksu 20% żywicy nikotynowej, co odpowiada 2 mg lub 4 mg nikotyny.
NICORETTE FRESHMINT GUM2
NICORETTE FRESHFRUIT GUM3
NICORETTE ICY WHITE GUM4
Jedna guma do żucia, lecznicza zawiera jako substancję czynną 2 mg lub 4 mg nikotyny, w postaci nikotyny z kationitem.
Wskazania
Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób zdecydowanych na rzucenie nałogu poprzez zmniejszenie głodu nikotynowego i objawów odstawiennych występujących po zaprzestaniu palenia.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu.
NICORETTE SPRAY5
NICORETTE COOL BERRY6
Jedna dawka aerozolu do stosowania w jamie ustnej, roztworu dostarcza 1 mg nikotyny w 0,07 ml roztworu. 1 ml roztworu zawiera 13,6 mg nikotyny.
Wskazania
Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób dorosłych poprzez łagodzenie objawów odstawiennych, w tym głodu nikotynowego, podczas próby rzucania palenia bądź ograniczenia palenia przed całkowitym zaprzestaniem. Końcowym celem stosowania jest trwałe zaprzestanie używania wyrobów tytoniowych. W miarę możliwości stosować w połączeniu z programem wsparcia behawioralnego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na nikotynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 18 lat. Stosowanie u osób, które nigdy nie paliły.
NICORETTE COOLMINT7
Każda tabletka do ssania zawiera 2 mg lub 4 mg nikotyny (w postaci nikotyny z kationitem).
NICORETTE FRUIT8
Każda tabletka do ssania zawiera 4 mg nikotyny (w postaci nikotyny z kationitem).
Wskazania
Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych poprzez łagodzenie objawów odstawienia nikotyny i głodu nikotynowego u osób palących w wieku 18 lat i powyżej. Końcowym celem stosowania jest trwałe zaprzestanie używania wyrobów tytoniowych. W miarę możliwości lek należy stosować w połączeniu z programem wsparcia behawioralnego. Stosowanie u osób palących w wieku 12-17 lat według uznania lekarza.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na nikotynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Stosowanie u osób, które nigdy nie paliły.
NICORETTE INVISIPATCH9
Jeden plaster system transdermalny, plaster 10 mg/16 h zawiera jako substancję czynną 15,75 mg nikotyny
Jeden plaster system transdermalny, plaster 15 mg/16 h zawiera jako substancję czynną 23,62 mg nikotyny.
Jeden plaster system transdermalny, plaster 25 mg/16 h zawiera jako substancję czynną 39,37 mg nikotyny.
Wskazania
Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób zdecydowanych na rzucenie nałogu poprzez złagodzenie głodu nikotynowego i objawów odstawiennych, występujących po zaprzestaniu palenia.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Podmiot odpowiedzialny: McNeil AB.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.