Lato to ulubiona pora roku większości Polaków, kojarzona ze słońcem, plażą i wakacjami. Co jednak, kiedy przy 30 stopniowym upale trzeba pracować w biurach, sklepach i zamkniętych pomieszczeniach? Od gorących i dusznych dni ratunkiem jest klimatyzacja. Ma ona swoje dobre jaki i złe strony - sztuczny obieg powietrza bowiem nie zawsze wpływa na skórę oraz zdrowie w pozytywny sposób.
Jak klimatyzacja wpływa na skórę i zdrowie?
Czy to klimatyzacja w domu, pracy lub samochodzie, konsekwencje jej używania mogą być podobne. Używanie nawiewu wysusza powietrze, co przede wszystkim powoduje podrażnienie oraz odwodnienie skóry. W efekcie można odczuwać nieprzyjemnie pieczenie, a na skórze zaobserwować widoczne zaczerwienienia. Tym samym klimatyzacja niekorzystnie wpływa na błony śluzowe górnych dróg oddechowych wysuszając je i prowadząc do to do ich podrażnienia, a konsekwencji tego mogą być takie, jak: suchy kaszel, drapanie w gardle, chrypa. Trzeba także pamiętać o nawilżeniu śluzówki oka, ponieważ długa praca przy komputerze połączona z korzystaniem z klimatyzatora podrażnia spojówki. Bardziej poważne skutki odczują astmatycy i osoby ze słabszą odpornością organizmu. Choroby zatok, przeziębienie czy katar to częste problemy, z którymi zgłaszają się pacjenci do lekarzy w okresie letnim. Wychodząc lub wchodząc do klimatyzowanego pomieszczenie trzeba także uważać na duże różnice temperatur, ponieważ organizm narażony jest wtedy na doznanie szoku termicznego.
Jak ograniczyć szkodliwy wpływ klimatyzatora?
Prawidłowe korzystanie z klimatyzatora ma jednak więcej zalet niż wad takich jak: podniesienie komfortu pracy czy dostosowanie wilgotności powietrza. Należy jednak pamiętać o tym, aby korzystać z niej ze zdrowym rozsądkiem, a posiadając ją w domu czy w samochodzie także w miarę możliwości serwisować. Jeśli jednak monitorowanie stanu urządzenia nie jest zależne od nas, można zastosować kilka prostych trików pozwalających chronić się przed złymi skutkami działania klimatyzatora. Przede wszystkim należy dostosować odpowiednią temperaturę, która optymalnie powinna być w granicach około 21°C nie spadając poniżej 18°C. Nie zawsze jednak mamy na to wpływ, dlatego w takiej sytuacji trzeba unikać bezpośredniego przechodzenia z miejsc, gdzie klimatyzacja jest nastawiona na maksymalne wychłodzenie do tych, gdzie jej nie ma, aby nie doznać szoku termicznego. Warto także pamiętać o osłanianiu miejsc wrażliwych na zawianie np. zakrycie szyi apaszką lub założenie koszuli z kołnierzykiem i unikaniu miejsc, na które skierowany jest strumień powietrza z wentylacji.
Dbanie o skórę i swoje zdrowie bez rezygnacji z klimatyzacji
Czy jest zatem możliwe nieszkodliwe dla zdrowia korzystanie z dobrodziejstw klimatyzacji? Oczywiście, że tak - trzeba tylko zachować równowagę między komfortem pracy i swoim zdrowiem. Co jednak, jeśli mimo starań nasza skóra odczuwa skutki działania klimatyzatora? Z pomocą przychodzą kosmetyki, które odpowiednio regenerują wysuszoną cerę. Lato to okres, kiedy nasza skóra jest szczególnie narażona na wpływ czynników zewnętrznych, na przykład na promienie słoneczne czy suche powietrze. Warto pamiętać o codziennej pielęgnacji cery delikatną emulsją z filtrem UV na dzień i odżywczą maską na noc. Szczególną ulgę przyniosą preparaty z kwasem hialuronowym, kolagenem, a także serum z aloesu - koi spierzchnięte usta i pomaga się im zregenerować. Jeśli jednak stosowanie kremu to za mało, pomóc mogą wody termalne w sprayu oraz mgiełki do ciała. Aplikuje się je kilka razy na dzień dając natychmiastową ulgę i uczucie orzeźwienia. Nie należy zapominać o nawadnianiu organizmu, idealnie sprawdzi się tu woda z cytryną i listkiem mięty.
Praca w klimatyzowanym pomieszczeniu jest dużym komfortem, należy jednak wiedzieć, jak chronić się przed negatywnymi skutkami jej używania. Gdy weźmiemy pod uwagę powyższe rady, zadbamy nie tylko o swoje zdrowie i kondycję skóry, ale także o pozytywne samopoczucie.