Prawidłowe żywienie, a więc odpowiednio skomponowana dieta jest bardzo istotnym elementem zapewniającym właściwe funkcjonowanie organizmu. Właściwa dieta, adekwatna do potrzeb organizmu podaż składników odżywczych i energii decydują o kondycji, sile, stanie zdrowia i zdolności organizmu do regeneracji.
Szczególne znaczenie ma ona podczas choroby, w okresie okołooperacyjnym, w trakcie leczenia onkologicznego, u osób w podeszłym wieku oraz w czasie rekonwalescencji. Zwiększone zapotrzebowanie na pożywienie lub jego obniżona podaż m.in. na skutek zaburzeń smaku, łaknienia, trudności w połykaniu, będących skutkiem choroby lub stosowanej metody leczenia, mogą prowadzić do niedożywienia. Osłabiony organizm słabiej radzi sobie z codziennymi czynnościami i ma mniejsze szanse, by właściwie reagować na leczenie. Uzupełnianie niedoborów niezbędnych składników odżywczych, tzn. białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych w odpowiednich proporcjach jest ważnym aspektem w trakcie leczenia. Pomaga organizmowi szybciej odzyskać siły, zwiększa szanse na powrót do zdrowia, poprawia jakość życia i zmniejsza ryzyko powikłań.
Osoby w stanie choroby lub rekonwalescencji powinny otrzymywać 1,5-2 g białka/kg m. c. na dobę i 25-35 kcal/kg m.c. na dobę. Osoby starsze 1,2-1,5 g białka/kg m.c. na dobę i 30 kcal/kg m.c. na dobę. Udział poszczególnych makroskładników w zaspokajaniu potrzeb energetycznych powinien wynosić: węglowodany 35-50%; tłuszcze 30-50%, białko 15-20%. Zapotrzebowanie należy obliczyć na podstawie idealnej masy ciała (najprostszy wzór na idealną masę ciała to wzrost (cm) – 100.
Wsparcie żywieniowe powinno być zaoferowane każdemu choremu niedożywionemu lub zagrożonemu rozwojem niedożywienia. Zaleca się je pacjentom niedożywionym, którzy spełniają przynajmniej jedno z następujących kryteriów:
– wskaźnik masy ciała – BMI <18,5 kg/m2
– niezamierzona utrata masy ciała powyżej 10% w ciągu ostatnich 3-6 miesięcy,
– BMI <20 kg/m2 i niezamierzona utrata masy ciała powyżej 5% w ciągu ostatnich 3-6 miesięcy.
Wsparcie żywieniowe jest zalecane również gdy :
– Pacjent je mało(<60% zapotrzebowanie na energię) lub nic przez więcej niż 5 dni lub można się spodziewać, że chory będzie jadł mało lub nic przez 5 lub więcej dni.
– Chory rozwinął zespół złego wchłaniania.
– Chory traci wiele składników odżywczych (np. biegunki).
– Chory ma zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
Uznanym w świecie medycyny sposobem na wzbogacanie zwykłej diety jest stosowanie doustnej suplementacji pokarmowej w postaci dostępnych w aptekach diet odżywczych takich jak RECOMED. RECOMED to kompletna pod względem odżywczym dieta w postaci proszku do przygotowania koktajlu lub kremowej zupy. Stosowana dwa razy dziennie wzbogaca jadłospis o dodatkową porcję dobrze przyswajalnego białka, witaminy i składniki mineralne, kwasy tłuszczowe, węglowodany i energię. Postać proszku umożliwia dodawanie do ulubionych potraw, dań czy też deserów. Rozpuszczony w wodzie, mleku, jogurcie, dodany do serka lub podany na ciepło w postaci zupy skutecznie wspiera organizm w walce z przeciwnościami.