Coraz więcej słyszy się o zbawiennym działaniu kremów z filtrem na naszą cerę. Jeszcze kilka lat temu, dla większości osób używanie kremów z SPF było bardzo nieprzyjemnym obowiązkiem związanym z letnimi, upalnymi dniami. Dlaczego warto się przekonać do stosowania ich przez 365 dni w roku?
Dlaczego ochrona twarzy przed słońcem jest tak ważna?
Słońce, na które wszyscy z utęsknieniem czekamy całą jesień i zimę, ma niestety także swoje ciemne strony. Promieniowanie UV ma bowiem negatywny wpływ na skórę twarzy i ciała. Przyspiesza powstawanie zmarszczek, a co za tym idzie - wspomaga szybsze starzenie się skóry. Promienie słoneczne mają dodatkowo wpływ na wysuszanie się skóry oraz osłabienie naczynek krwionośnych. Nie używanie kremów z filtrem może prowadzić do powstania przebarwień, szczególnie w przypadku bardzo jasnych karnacji. Witamina D, mająca dobry wpływ na nasz organizm, wchłania się bez względu na poziom ochrony przeciwsłonecznej, dlatego nie musimy się martwić o jej niedobór. Niestety, słońce zawsze jest, nawet jeśli go nie widzimy. Schowane za chmurami również wpływa na naszą skórę bardzo negatywnie, dlatego stosowanie ochrony przeciwsłonecznej jest ważne bez względu na porę roku.
Jakie są rodzaje kremów do twarzy z filtrem i na co należy zwracać uwagę?
Kremy z filtrem znacznie zyskują na popularności, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań. Dwa podstawowe rodzaje kremów z SPF to filtry chemiczne oraz filtry fizyczne. Te drugie, znane również jako mineralne, są świetnie tolerowane nawet przez dzieci oraz osoby ze skórą wrażliwą. Ich cząsteczki są tak duże, że nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka - tworzą na skórze warstwę ochronną rozpraszającą promieniowanie UV. Przykładem takiego produktu jest PHARMACERIS E EMOTOPIC z formułą uzupełnioną o olej canola, olej konopny oraz złotą algę, które wspomagają barierę odpornościową skóry na działanie czynników zewnętrznych. IWOSTIN SOLECRIN to świetna propozycja zawierająca kompleks filtrów organicznych z filtrem mineralnym. Filtry chemiczne to z kolei bardziej tradycyjne rozwiązanie, stosowane już w pierwszych kremach tego typu. Ich działanie polega na absorpcji szkodliwego promieniowania słonecznego zanim zdąży negatywnie wpłynąć na skórę. Wybierając odpowiedni krem przeciwsłoneczny należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj promieniowania, z którym sobie radzi - najlepiej, aby było to zarówno UVA, jak i UVB. Najbezpieczniejszym wyborem może okazać się krem z wysokim poziomem ochrony - SPF 50.
Stosowanie kremów przeciwsłonecznych
Aby kremy z SPF spełniały swoją funkcję, należy pamiętać o zasadach związanych z ich stosowaniem. Najlepiej nakładać je pod makijaż, na dobrze oczyszczoną skórę twarzy. Uciążliwą cechą tego typu kosmetyków jest konieczność ich reaplikacji co 2-3 godziny. Aby uniknąć zepsucia makijażu, warto rozejrzeć się za filtrami w pudrze lub mgiełce, które znacznie ułatwią ponowne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej w ciągu dnia. Dodatkowym ułatwieniem jest coraz większy wybór kremów BB lub podkładów wyposażonych w SPF.
Skóra twarzy nieustannie jest narażona na trudne warunki atmosferyczne - deszcz, wiatr, śnieg, promienie słoneczne. Codziennie należy o nią dbać używając kremów z spf dobranych do potrzeb cery, dzięki którym można zapobiegać negatywnym skutkom związanym z ekspozycją na słońce.