Cytryna to najpopularniejszy owoc cytrusowy dostępny na naszym rynku. Pochodzi z Chin, a w Europie jest uprawiana w basenie Morza Śródziemnego - głównie we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Grecji.
Cytrynowe drzewa dorastają nawet do imponującej wysokości 10 metrów, ale najważniejsze są owoce o owalnym kształcie, żółtym (cytrynowym) kolorze, grubej, chropowatej skórce i intensywnym aromacie. Sok, skórka oraz miąższ z cytryny są wykorzystywane w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Drzewa cytrynowe pełnią również funkcję ozdobną: w ciepłym klimacie rosną w parkach i ogrodach, w chłodniejszym w szklarniach ipalmiarniach, można je także hodować w mieszkaniach.
Kwaśny smak cytryna zawdzięcza kwasowi cytrynowemu, który jest naturalnym konserwantem i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Jest to owoc niskokaloryczny: w 100 g cytryny jest tylko 30 kalorii. Poza tym nie zawiera tłuszczu, za to jest dobrym źródłem błonnika oraz witaminy C, zwanej również kwasem askorbinowym. To właśnie ta witamina sprawia, że cytryna jest uważana za jeden z najzdrowszych owoców. Warto po nią sięgnąć, aby zapobiegać infekcjom, a także w czasie choroby, by szybciej wrócić do zdrowia. Sok z cytryny ma właściwości antybakteryjne, dlatego pomaga zwalczać infekcje i osłabienie organizmu. Już sam zapach cytryny działa na nas odprężająco i pomaga zachować dobry nastrój.
Cytryna dobrze działa także na układ pokarmowy. Jeśli mamy problemy z trawieniem, często zmagamy się ze zgagą i nudnościami, to możemy sięgnąć po wodę z cytryną i miodem. Picie takiego ciepłego napoju codziennie rano pomaga wyregulować procesy trawienne, przyspieszyć metabolizm i oczyścić organizm z toksyn. Woda z cytryną pita na czczo jest polecana osobom na diecie, które walczą z tkanką tłuszczową. Tradycyjnie cytryna pobudza także produkcję żółci, co wpływa na lepsze funkcjonowanie wątroby. Kwaśna cytryna może też pomóc osobom z chorobami układu krążenia. Dzięki zawartości potasu jest polecana osobom z nadciśnieniem tętniczym. Z kolei rutyna wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne, co zapobiega miażdżycy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru lub zawału. Eksperci twierdzą, że regularne spożywanie cytryny może się również przyczyniać do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworów. To także zasługa witaminy C, która jest naturalnym antyoksydantem i skutecznie walczy z wolnymi rodnikami oraz komórkami chorobotwórczymi.
Chociaż wydaje się, że cytryna ma kwaśny odczyn, tak naprawdę ma zasadowe pH. Jest produktem alkalizującym, który warto uwzględnić w diecie, aby przeciwdziałać zakwaszeniu organizmu. Wiele osób lubi kwaśny smak lemoniady cytrynowej czy rozmaite potrawy wzbogacone nutą cytrynową. Warto wiedzieć, że ten owoc znalazł również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Witamina C jest cennym składnikiem kosmetyków do cery dojrzałej, chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym oraz opóźnia procesy starzenia. Cytryna przyspiesza gojenie ran i siniaków, wzmacnia naczynka oraz rozjaśnia przebarwienia skóry.
Jej właściwości antybakteryjne sprawiają, że może być stosowana do leczenia trądziku. Tonik z dodatkiem soku z cytryny można przygotować samemu i stosować do codziennej pielęgnacji cery z wypryskami oraz rozszerzonymi porami.
Brak w organizmie witaminy C może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Najbardziej znany jest szkorbut, powodujący krwawienie dziąseł i często prowadzący nawet do utraty zębów. Inne skutki to uszkodzenia naczyń krwionośnych, złe gojenie i odnawianie się ran, obrzęki kończyn, osłabienie, utrata apetytu, obniżenie wydolności fizycznej, depresja, zaburzenia neurologiczne, przedłużenie okresu zaziębienia organizmu i trudności w leczeniu zakażeń.
Kwas askorbinowy nie jest toksyczny, ale przyjmowany w nadmiarze (powyżej 2 g na dobę) może wywoływać dolegliwości żołądka, biegunkę, wymioty, wysypkę skórną, a także obniżać odporność po gwałtownym zmniejszeniu dawki. Zazwyczaj jednak jego nadmiar wydalany jest z organizmu wraz z moczem.
Witamina C zawarta w pożywieniu należy do najbardziej wrażliwych witamin. Niszczy ją wystawienie na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wysoka temperatura, światło oraz bezpośredni kontakt z powietrzem. Nie zostawiajmy więc przekrojonej cytryny na później, lepiej zużyć ją od razu, na pewno wyjdzie nam to na zdrowie.