Promieniowanie ultrafioletowe (UV) powoduje szereg niekorzystnych zmian w skórze - na jej powierzchni i w głębszych warstwach. Żeby móc bezpieczniej przebywać na słońcu, należy zastosować fotoprotekcje, czyli aktywną ochronę przed promieniowaniem UV z naszego słońca. Zapewnią nam to dermokosmetyki, które zawierając filtry z faktorem SPF 50 i uchronią nas przed niebezpiecznym promieniowaniem.
W ten sposób:
- zapobiegamy fotostarzeniu się skóry (przedwczesne pojawienie się zmarszczek, utrwalenie bruzd na twarzy, szyi i dekolcie)
- zmniejszamy ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe skóry (jak np. czerniak) - zapobiegamy utrwaleniu i powstawaniu nowych zmian barwnikowych (piegi, przebarwienia)
- chronimy naczynka krwionośne przed dalszym rozszerzaniem i pękaniem, dzięki temu zapobiegamy powstawaniu poważniejszych zmian rumieniowych na twarzy, prowadzących do trądziku różowatego
- zmniejszamy ryzyko powstawania alergii słonecznej (zaczerwienienie, swędzenie i osutki świetlne).
Chroniąc swoją skórę przed słońcem, pamiętajmy także o ochronie delikatnej cery dzieci. Ekspozycja na promieniowanie UV w dzieciństwie ma ogromny wpływ na późniejsze procesy starzenia się skóry. Skóra dziecka jest bardziej delikatna i bardziej cienka niż osoby dorosłej. Ma silniej zaznaczoną sieć naczyń krwionośnych, które znajdują się pod cienkim naskórkiem, a to sprawia, iż jest bardziej podatna na przegrzewanie się, powodując rumień i przekrwienie. W efekcie powstaje nasilony stan zapalny i zmiany w komórkach barwnikowych, powodując zwiększenie ilości znamion.
Zasady bezpiecznego opalania:
- Nie wystawiać się, ani dzieci na słońce w godzinach 11-15.
- Należy stosować preparaty z przebadanymi filtrami, o udokumentowanej trwałości i skuteczności. Takie preparaty można znaleźć w aptekach.
- Nakładamy preparaty do ochrony przeciwsłonecznej przynajmniej 30 min. przed ekspozycją słoneczną.
- Należy często ponawiać aplikacje, co najmniej co 2 godziny, a za każdym razem, gdy skorzystamy z kąpieli lub wytrzemy się ręcznikiem.
- Nie należy oszczędzać ilości nakładanego preparatu, w szczególności na twarz.
- Dzieci do lat 3 nie powinny przebywać na ostrym słońcu (zalecenie komisji europejskiej).
- Warto stosować okulary ochronne i nakrycia głowy.
Dostępne są różne preparaty przeciwsłoneczne, praktycznie dla każdego, dla dzieci od 1 miesiąca życia, dla osób ze skrajnie wrażliwą cerą, z trądzikiem, do cery suchej, tłustej i mieszanej, z przebarwieniami, a także sztyfty do ust i do stosowania punktowego na znamiona.
Dermokosmetykami uzupełniającymi, które powinniśmy aplikować po opalaniu są balsamy i mleczka, takie jak np. kojący balsam po opalaniu firmy Bioderma. Przydatna okaże się również woda termalna np. firm La Roche-Posay i Avene, o właściwościach kojących. Do pełnego korzystania ze słońca pomocne staną się preparaty doustne zawierające beta-karoten z dodatkiem witaminy E. Będzie to uzupełnienie utrwalające naszą zdrową opaleniznę, zmniejszy szkodliwy wpływ wolnych rodników, a także wzmocni funkcje odpornościowe skóry.