Włosy to symbol witalności i zdrowia, a także kluczowy element tożsamości i indywidualności. Błyszczące i zdrowe włosy to jeden z głównych atrybutów piękna, wpływający na pewność siebie oraz poczucie własnej wartości.
Włosy rosną w sposób nieprzerwany po neogenezie mieszków włosowych w życiu płodowym, kiedy określona zostaje również ich ogólna liczba, która z wiekiem osobniczym może jedynie ulec zmniejszeniu. W warunkach fizjologicznych na głowie znajduje się ponad 80% włosów w okresie wzrostu (anagen), który u kobiet trwa od 3 do 5 lat, a u mężczyzn jest krótszy, w tym czasie włos rośnie od 0,5 do 1 cm miesięcznie. 1% włosów znajduje się w fazie inwolucji mieszka włosowego (katagen), jest to krótka faza przejścia z fazy wzrostu do fazy spoczynku. Dochodzi wtedy do zahamowania wzrostu, a koniec włosa przybiera kształt maczugowaty. Pozostały procent to włosy w okresie spoczynku (telogen), to w tej fazie dochodzi do wypadnięcia maczugowatego włosa, niekiedy w tej ostatniej liczbie znajdują się w niskim odsetku włosy dystroficzne lub niesklasyfikowane.
Zmiany gęstości włosów, ich zabarwienia, grubości, struktury łodygi, połysku mogą wskazywać na toczący się w organizmie proces patologiczny.
Nadmierne wypadanie włosów często jest efektem przebytej choroby, stresów, nerwic, palenia papierosów, nieodpowiedniej diety (niedobór białka i deficyt kaloryczny mogą być przyczyną zwolnionego wzrostu włosów, zmniejszenia grubości łodygi i zwiększonego wypadania), anemii, przyjmowania niektórych leków. Łysienie może być ponadto wywołane różnymi lekami, należą do nich przede wszystkim cytostatyki i leki o działaniu immunosupresyjnym, a także inne, jak: witamina A i aromatyczne retinoidy, beta-blokery oraz środki przeciwzakrzepowe i obniżające poziom lipidów. Szczególnie interesujące z punktu widzenia fizjopatologii są środki obniżające poziom lipidów, które mogą wywołać zwiększenie wypadania włosów.
PAMIĘTAJ, ŻEBY KONTROLOWAĆ STAN ZDROWIA SWOICH WŁOSÓW
Żeby stwierdzić, że włosy wypadają nadmiernie, liczmy wszystkie wypadające włosy w ciągu doby przez kilka dni. Problem pojawia się, gdy wypada ich ponad 100 dziennie i trwa to dłużej niż kilka tygodni. Jeśli zauważysz u siebie ten problem, zacznij od dermokosmetyków przeznaczonych nie tylko do włosów, ale i skóry głowy. Pamiętaj, że walka z nadmierną utratą włosów jest niezwykle trudna i wymaga długiego czasu. Na początku najlepiej jest zastosować dostępne w aptece (bez recepty) miejscowe środki witaminowe bogate w ekstrakty roślinne zapobiegające wypadaniu włosów oraz wzmacniające ich strukturę.