Lek Acatar Control 0.05% Aerozol do nosa jest produktem z chlorowodorkiem oksymetazoliny, który może być stosowany przez pacjentów dorosłych, młodzież oraz dzieci w wieku powyżej 6. lat. Lek Acatar Control 0.05% Aerozol do nosa zaczyna działać już w 5–10 minut od zaaplikowania, a jego efekty utrzymują się nawet przez 7–12 godzin.
Na co jest Acatar Control 0.05% Aerozol do nosa? Wskazaniem do stosowania leku jest obrzęk błony śluzowej nosa. Lek może być pomocny w przypadku obrzęku towarzyszącego ostrym stanom zapalnym śluzówki nosa, poza tym ma też zastosowanie w przypadku zapalenia zatok przynosowych oraz w przypadku alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Składnik czynny leku Acatar Control 0.05% Aerozol do nosa – chlorowodorek oksymetazoliny ma właściwości redukujące obrzęk błony śluzowej nosa. Działanie preparatu polega na zmniejszaniu obrzęku śluzówki i na hamowaniu wzmożonego wytwarzania wydzieliny jednocześnie. W konsekwencji lek Acatar Control 0.05% Aerozol do nosa prowadzi do udrożnienia nosa, ułatwiając w ten sposób pacjentowi oddychanie przez nos i redukując dokuczliwy katar.
W opakowaniu znajduje się 15 ml Acatar Control 0.05% Aerozol do nosa. W skład 1 ml roztworu leku wchodzi 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny oraz substancje pomocnicze. W jednej dawce aerozolu do nosa znajduje się natomiast 0,025 mg chlorowodorku oksymetazoliny oraz substancje pomocnicze. Zanim pacjent zastosuje lek Acatar Control 0.05% Aerozol do nosa, powinien zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Jeżeli lekarz nie wyda innych zaleceń, należy przestrzegać tych zawartych w ulotce aerozolu. Lek przeznaczony jest wyłącznie do podania donosowego, a z jednego opakowania produktu (ze względów higienicznych) nie powinien korzystać więcej niż 1 pacjent. Pacjentom w wieku 6–12 lat powinno się podawać po jednej dawce Acatar Control 0.05% Aerozol do nosa do każdego otworu nosowego 2 razy na dobę. Pacjentom dorosłym i młodzieży w wieku powyżej 12. lat należy natomiast podawać po jednej dawce leku Acatar Control 0.05% Aerozol do nosa 2–3 razy na dobę.
Nie wszyscy pacjenci mogą stosować lek Acatar Control 0.05% Aerozol do nosa, ponieważ ma również przeciwwskazania. Nie zaleca się stosowania leku u pacjentów w wieku poniżej 6. lat. Aerozol do nosa jest również przeciwwskazany w przypadku tych pacjentów, którzy są nadwrażliwi na chociaż jeden z jego składników. Aerozolu nie należy aplikować w przypadku suchego zapalenia błony śluzowej nosa, poza tym jego stosowanie jest przeciwwskazane u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania.
Skład
1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny
Substancje pomocnicze: benzalkoniowy chlorek, disoduedetynian, glikol propylenowy, disodufosforan dwunastowodny , sodu diwodorofosforan dwuwodny, woda oczyszczona
Jedna dawka aerozolu zawiera nie więcej niż 0,025 mg oksymetazoliny chlorowodorku.
Działanie
Substancją czynną leku jest oksymetazoliny chlorowodorek o działaniu zmniejszającym obrzęk błony śluzowej nosa. Preparat powoduje zmniejszenie obrzęku zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa i hamuje nadmierne wytwarzanie wydzieliny. Prowadzi to do udrożnienia nosa, ułatwia oddychanie przez nos, zmniejsza katar. Działanie leku rozpoczyna się w ciągu 5 - 10 minut po podaniu i utrzymuje się przez 7 do 12 godzin.
Acatar jest stosowany w obrzęku błon śluzowych, występującym w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok przynosowych.
Przeciwskazanie
Nie należy stosować leku w przypadku:
- uczulenia na składniki preparatu
- występowania suchego zapalenia błony śluzowej nosa (zapalenie błony śluzowej z tworzeniem się strupów)
- występowania jaskry z wąskim kątem przesączania,
- dzieci poniżej 6. roku życia.
Należy zachować ostrożność, gdy:
- jednocześnie stosowane są leki, które mogą podwyższać ciśnienie tętnicze krwi,
- występuje zwiększone ciśnienie śródgałkowe, zwłaszcza jaskra z wąskim kątem przesączania,
- występują ciężkie choroby układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze),
- występuje guz chromochłonny,
- występują zaburzenia mateboliczne (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca),
- u osób w podeszłym wieku, ze względu na zwiększone ryzyko nasilonych działań ogólnoustrojowych.
Przed zastosowaniem leku w opisanych wyżej sytuacjach należy poradzić się lekrza.
Należy unikać stosowania dłuższego niż zalecane i (lub) w dawkach większych niż zalecane. Długotrwałe stosowanie leków zmniejszających obrzęk błony śluzowej nosa może prowadzić do osłabienia ich działania. Nadużywanie leków stosowanych miejscowo do nosa może prowadzić do zaniku błony śluzowej i reaktywnego przekrwienia (nasilenie obrzęku błony śluzowej nosa po ustąpieniu działania leku). z polekowym zapaleniem błony śluzowej nosa.
Stosowanie
Acatar jest przeznaczony wyłącznie do stosowania donosowego.
Jedno opakowanie leku nie powinno być używane prze z więcej niż jedną osobę.
Acatar może być stosowany tylko u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: należy podawać po jednej dawce leku do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: należy podawać po jednej dawce leku do każdego otworu nosowego 2 razy na dobę.
Stosować jedynie przez krótki okres 3 do 5 dni. Nie stosować dłużej niż 5 dni.